2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbränning av restavfall från både hushåll och verksamheter
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör för slutlig omhändertagande av brännbart restavfall från hushåll och verksamheter, samt brännbart grovavfall från ÅVC och verksamheter Tanum, Munkedal, Sotenäs och Lysekil. Det brännbara hushålls- och grovavfallet ska behandlas genom förbränning. Den totala mängden avfall uppgick under 2024 till 13 000 ton, mängden avfall kommer att minska under de närmaste 2-3 åren, uppskattningsvis med 2-3000 ton under perioden Ytterligare information framgår av förfrågningsunderlaget
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107321:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513300 Avfallsförbränning