581434-2022 - ResultatSverige-Lund: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall och specialavfall
Referensnummer: 22/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hantering, transport och omhändertagande av kemiskt, biologiskt, skärande/stickande, smittförande och lågradioaktivt avfall, samt övrigt farligt avfall från samtliga orter där Lunds universitet har verksamhet.
Viss del av avfallet är farligt avfall och/eller farligt gods.
Uppdraget omfattar inte avfall i form av elektroniska produkter (med vissa undantag), vitvaror, ljuskällor eller småbatterier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen