581445-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende resebyråtjänster
Referensnummer: V-2019-0551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH har för avsikt att upphandla ramavtal avseende resebyråtjänster för tjänsteresor som inkluderar
Personlig service och ett självbokningssystem som ska integreras till KTH:s resehanteringssystem
KTH-RES.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar fullservice för tjänsteresor för KTH:s enskilda resenärer och för grupper (gruppresa) i Sverige och utomlands inklusive bokning on-line via självbokningssytem.
Uppdraget till resebyrån innebär att resebyrån tillhandahåller alla sorters reserelaterade tjänster. Det inbegriper beställning från alla reseleverantörer som finns på marknaden, d.v.s. förutom resebyrås standard boknings- och debiteringsvägar via Global Distribution System (GDS) ska det finnas möjlighet att boka resor från lågkostnadsbolag (LCC-flygbolag), New Distribution Capability (NDC) och boka boende (såväl kort som lång) från exempelvis hotels.com/booking.com/Airbnb samt boka från specialister på vissa resmål.