581762-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggnation av sjukhusinrättningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny vårdbyggnad Helsingborgs lasarett. Entreprenad 1b Stomme plan 11-14 inkl tak och utfackningsväggar
Referensnummer: 83012300-320001-21253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad avser den tredje, av totalt fyra, vid uppförande av en ny vårdbyggnad inom lasarettsområdet i Helsingborg.
Denna tredje entreprenad omfattar resterade stomme samt åtgärder för att få tät stomme såsom tak, utfackningsväggar och takavvattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261100 Taklagsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen