Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sidlastare
Referensnummer: 2021/132 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144512 Sopbilar med komprimator
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuder Affärsverken Karlskrona AB er att lämna anbud gällande en styck ny sidlastande renhållningsfordon med serviceavtal.
Omfattning
Affärsverken har för avsikt att köpa ett (1) st ny 2-facks sidlastad renhållningsfordon, med tillhörande serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen