Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelse
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outsourcing av IT drift och kringliggande tjänster
Referensnummer: Dnr 2.2-2023-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-avdelningen förser Nordiska museet på Djurgården samt verksamheterna i Tyresö slott, Julita gård, Svindersvik med IT tjänster och support.
Nordiska museet planerar att ingå ett avtal med en strategisk leverantör som kan tillhandahålla drifttjänster och supporttjänster för IT-plattformen. Leverantören kommer också att tillhandahålla konsulttimmar relaterade till IT-plattformen och drifttjänsterna vid behov av utveckling.
Nordiska museet har som mål att köpa tjänster i stället för att egenproducera IT tjänster och strävar efter en heltäckande IT-leverans som fokuserar på stabilitet och kontinuerliga förbättringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser "Outsourcing av IT drift och kringliggande tjänster".
Anbudsgivaren åtar sig att under hela avtalstiden, inklusive eventuell förlängning, tillhandahålla IT-tjänster för:
Bastjänster
• Servicedesk,
• Klienttjänst
• Datacentertjänst
• Utskriftstjänst
• Nätverk & Kommunikation
• AV support (Audio & Videosupport)
• Applikationssupport
Optioner
• Enligt punkt 3 i Kravspecifikationen