582080-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Finansiella konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing och fakturakontroll
Referensnummer: 22205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar en helhetstjänst att identifiera, beräkna och registrera samtliga kommunens hyres- och leasingavtal  med tillhörande systemstöd för leasing och hyra.
Tjänsten innefattar även rådgivning, klassificering av avtal som finansiell eller operationell leasing med uppgifter om hur detta ska redovisas i den finansiella rapporteringen.