582164-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppdragsutbildning enligt behörighetsreglering HSLF/FS 2017:79
Referensnummer: 19/342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en uppdragsutbildning för handläggare inom socialtjänsten i enlighet med Förordningen (2002:760) om uppdragsutbildning vid universitet och
Högskolor. Uppdragsutbildningen ska i sin helhet ges på distans. Leverantören ska tillhandahålla en e-lärandeplattform anpassad för uppdragsutbildningen.
Uppdragsutbildningen ska omfatta följande kurser:
Socialt arbete på grundläggande nivå
Socialt arbete på fördjupad nivå
Socialrätt och förvaltningsrätt
Psykologi
Sammanlagt uppgår de fyra kurserna till 30 hp fördelade på 7,5 hp per kurs, för mer
Information se avsnitt "Krav på tjänsten".