582187-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Avfallsanalys
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plockanalyser av kommunalt avfall
Referensnummer: 283/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79723000 Avfallsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal avseende plockanalyser av hushållsavfall och grovavfall.
Plockanalyserna är en del av uppföljningen av den regionala avfallsplanen, A2020 som
Göteborgsregionens kommuner tagit fram.
Uppdraget omfattar följande moment enligt rekommendationerna i Avfall Sveriges manualer för
plockanalyser:
- Omblandning och neddelning
- Sortering
- Rapportering