582193-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Förebyggande underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partner för BI, analytics och datalager
Referensnummer: 23/001160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50324200 Förebyggande underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22456000 Licenser, 50324200 Förebyggande underhåll, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72212462 Programvaruutvecklingstjänster för matematik eller prognos, 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72212983 Programvaruutvecklingstjänster för utveckling, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72240000 Systemanalys och programmering, 72243000 Programmeringstjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72310000 Behandling av data, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen