58222-2017 - ResultatSverige-Umeå: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för VS-arbeten.
Referensnummer: 1642
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för service-, underhålls- och försäkringsskadearbeten samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende VS inom AB Bostaden i Umeås fastighetsbestånd. Utkallning till arbeten kan ske på icke normal arbetstid (jour), varför anbudsgivaren skall ha organisation för detta inom företaget.
Beställaren förbehåller sig rätten att särskilt upphandla större sammanhållande projekt som inte kan hänföras till löpande arbeten enligt ovan.
Avtalet beräknas gälla för perioden 1.4.2017 till 31.3.2019 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning (dvs. en maximal avtalsperiod om 4 år).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen