582239-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personskyddstjänster
Referensnummer: 202343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerhetsuppdraget omfattar auktoriserade personskyddsväktare med syfte personskydd. Med personskydd avses personskyddstjänster, säkerhetstransporter och skyddsspaning som är förenat med svensk lagstiftning. Även personskyddsberedskap med tillsyn ingår. Upphandlingen omfattar personskydd i Sverige, där även medföljande på utlandsresor kan förekomma. Huvudsaklig leveransort är Stockholm, men även Göteborg, Malmö och andra orter kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen