582367-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsföringstjänster Destination Kalmar
Referensnummer: 2023-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Destination Kalmar som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Rebecka Fransén Ranhed, upphandlare
tfn: 0480450528
e-post: rebecka.fransen-ranhed@kalmar.se
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Destination Kalmar (org. nr 556574-7929)
Omfattning
Upphandlingen avser leverans av marknadsföringstjänster till beställaren där behov uppstår. Allt i enlighet med i upphandlingsdokumentet inkluderad Kravspecifikation.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 700 000 SEK. Takvolym för denna upphandling uppskattas vara 2 800 000 SEK över avtalsperioden. I det fall takvolymen överstigs äger Beställaren rätt att säga upp Avtalet utan närmare anledning.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen Leverantör är skyldig att leverera Beställarens verkliga behov.
Avgränsningar och undantag
- Alla tjänster som görs internt hos beställaren (där behov av extern kompetens inte finns) undantas, vilket även gäller eventuella studentuppdrag.
- Beställaren har flera webbplatser med olika leverantörer, redan upphandlade via Kalmar kommun eller via direktupphandlingar. Tjänster kopplade till dessa webbplatser ingår ej i uppdraget.
- Kostnader för tryck, tillverkning, samarbeten eller köpt media betalas av beställaren och ingår ej i denna upphandling. Leverantören kan komma att vidaredebitera beställaren dessa kostnader.
- Art work där ett mycket specifikt uttryck efterfrågas undantas. Kan exempelvis vara en illustratör eller formgivare som via avtal eller besitter en så pass nischad kompetens så den är knuten till en vissa typ av utställning eller uppdrag.
- Översättningstjänster omfattas ej.