582407-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av lokala insamlingsplatser
Referensnummer: AÅS2023.0108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
A&ÅS har från och med den 1 januari 2024 ansvar för att samla in förpackningsavfall från hushåll. A&ÅS kommer att uppfylla sitt ansvar bland annat genom att tillhandahålla insamling via Lokala insamlingsplatser (LIP), tidigare kallat återvinningsstationer (ÅVS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen