58241-2018 - ResultatSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LKF - Upprustning av Havamal 1 & 2
Referensnummer: 17/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar fastigheterna Havamal 1 och 2 på Linero i Lund.
Entreprenaden avser upprustning av befintliga flerbostadshus, i tre våningar och källare.
Byggnaderna har vardera tre trapphus och ursprungligen 27 stycken lägenheter.I entreprenaden ingår även upprustning av utemiljön samt viss saneringsarbete med mera.
Området är uppfört under miljonprogrammet på 1970-talet.
Området ägs av LKF och är uppfört som hyresrätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112340 Marksanering, 45112360 Återställande av mark, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen