See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spaltlampor Undersökningsstolar
Beskrivning: Upphandlingen avser anskaffning av Spaltlampor och Undersökningsstolar till Ögonsjukvården i Västerbotten. Varorna planeras ingå i en utbytesplan för att ersätta äldre Spaltlampor och Undersökningsstolar med bristande funktion.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33122000 Oftalmologisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Spaltlampa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91866:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Undersökningsstol
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91866:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord
Ytterligare klassificering (cpv): 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar