582494-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Urologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning urologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0428
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121292 Urologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av vårdgivare som ska driva öppenvårdsmottagning inom specialiteten urologi.
Uppdraget innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning för patienter över 18 år med urologirelaterade sjukdomstillstånd och besvär som inte kräver akutsjukhusens resurser eller kan utföras av primärvården.
Mottagningen ska vara placerad i tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är en ny version av den nyligen annonserade upphandlingen med samma namn och med diarienummer IN-IN22-0131. De förändringar som gjorts är att samtliga radpriser i Prisbilaga sätts av anbudsgivaren och att utvärderingsmodellen gjorts om.