58252-2023 - ResultatSverige-Alingsås: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsbränsle i bulk samt vid pump
Referensnummer: 2022.400 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun, Alingsås Energi AB samt Alingsås & Vårgårda Räddningstjänstförbund upphandlar fordonsbränsle vid pump samt i bulk (det senare till Alingsås Energi och räddningstjänsten).
Upphandlingen är uppdelad i tre zoner (Alingsås, Sollebrunn samt Vårgårda) och tilldelning av avrop kommer att ske genom dynamisk rangordning baserat på avropets karaktär.
Även fordonstvätt för lättare fordon inkluderas i upphandlingen.
För mer information se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09134200 Dieselbränsle, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen