Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Postdistribution
Referensnummer: KLF 2022/1136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar två (2) delområden:
Delområde 1: Daglig postdistribution avseende lokalbrev och övriga försändelser som även ska taxeras enligt postens portotabell.
Delområde 2: Distribution av tidningen Vårt Luleå, max 4 gånger/år till samtliga hushåll i Luleå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60160000 Posttransport på väg, 64100000 Post- och budtjänster, 64110000 Postgång, 64111000 Posttjänster för tidningar och tidskrifter, 64112000 Posttjänster för brev, 64121100 Postutdelning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets eller ramavtalets varaktighet Start: 01/03/2023Slut: 28/02/2025
Del nr: 2