2. Förfarande
Förfarande
Titel: RN Sthlm - Fs-Salo Station
Beskrivning: Totalentreprenad belägen i området Akalla/Kista, västerort i Stockholms kommun. Entreprenaden omfattar nybyggnation av Station till fullt fungerande station med anslutande kraftkablage. Stationen ska initialt uppföras med ett 33 kV ställverk fördelat på tre sektioner med tillhörande kontroll- och hjälpkraftutrustning. I entreprenörens åtagande ingår att leverera och installera 36 kV kraftkabelförband från skarvgrop/ar in i byggnaden och ansluta till ställverket. Kraftkabel till och från lokaltransformatorerna ingår även i entreprenörens åtagande. Stationen kan i framtiden komma att kompletteras med tre stycken 110/33 kV, 75 MVA transformatorer samt ett 110 kV GIS-ställverk. I entreprenörens åtagande ingår det att beakta aktuell framtida tillkommande utrustning inkl. kyl- och brandsläckningssystem vid utformning av stationsbyggnaden och dimensionering av utrustning. Vissa kompletteringar ska även utföras i TP Hägerstalund gällande kontrollutrustning. Observera att upphandlingen av RN Sthlm - Fs-Salo Ledning genomförs parallellt med denna upphandling under diarienummer UH-2024-186.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105518:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31320000 Kraftledningskablar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster