582791-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsinformationssystem
Referensnummer: KF2021-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Käppalaförbundet upphandlar en systemlösning för anläggningsinformationshantering, det vill säga ett system för kontrollerad och standardiserad livscykelhantering av den tekniska information som beskriver och speglar anläggningstillgångarna.
Systemet ska levereras som en molntjänst (SaaS, Software as a service).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48321000 Programvara för datorstödd konstruktion (CAD), 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eftersom det saknas en vedertagen benämning och definition för ovan systemlösningar är det viktigt att anbudssökande förhåller sig till de beskrivningar, krav, mål, osv. som framgår av upphandlingsdokumenten.
Käppalaförbundet är ett kommunalförbund som renar avloppsvatten från mer än en halv miljon människor i elva medlemskommuner norr och öster om Stockholm.