582795-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2021-Mattransporter
Referensnummer: AUN 2021/599
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Bodens kommuns behov av mattransporter till skolor, förskolor, dagcenter och äldreomsorg.
Med mattransport avses lastning, distribution och lossning av kall och varm mat från produktionskök till mottagningskök. Även returtransport av tomgods ingår.
Leveranser sker till samtliga leveransställen alla vardagar under skolåret utom lovdagar. Leveranser sker även under lovdagar till förskolor. Till äldreomsorgen sker leveranser årets alla dagar. I Turlista (bilaga 11.1) finns en detaljerad beskrivning av leveransställen, tider sträckor och volym. En karta över Bodens kommun med möjlighet att söka adresser och se
ruttbeskrivningar finns på kommunens hemsida, www.boden.se
I distrikt Harads ingår även diverse köksarbeten i form av framdukning, temperering, diskning, m.m. som uppskattningsvis tar 1 timme per tillfälle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen