582808-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-partner
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplands Väsby kommun har under många år haft goda samarbeten med IT-leverantörer samt leasingpartner, som möjliggjort att vi på IT har gett god service till alla våra interna användare. Nu vidareutvecklar vi IT-arbetsplatsen som tjänst, och söker därför en IT-partner i det fortsatta arbetet.
Vi har valt att driva detta som en upphandling med fokus på kvalitet och leveransförmåga, med en något omvänd utvärdering av kapacitet. Vi tror starkt att ett samarbete utvecklas och frodas över tid, och att god kvalitet är på sikt en mer ekonomisk lösning än fokus på lågt pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel, 32250000 Mobiltelefoner, 32252100 Mobiltelefoner med handsfree, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32351300 Tillbehör till audioutrustning, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48624000 Operativsystem för persondatorer, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 64212000 Mobiltelefontjänster, 72222300 IT-tjänster, 72317000 Datalagring, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 80533000 Introduktion och utbildning av datoranvändare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen