Genom denna upphandling avser Norrenergi AB att som ett komplement till egna resurser, säkra tillgången till tekniska konsulter inom fackområdet Distribution. Avsikten är att teckna ramavtal med tekniska konsulter inom områdena projektledare, byggledare och projektör som kan utföra konsulttjänster avseende om- och nybyggnation av fjärrvärme- och fjärrkylledningar i Norrenergis nät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen