582938-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Driftssystem för lager
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagerhanteringssystem
Referensnummer: RS/232125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42965100 Driftssystem för lager
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har behov av ett lagerhanteringssystem med adekvat systemstöd gällande lagerhållning av exempelvis sjukvårdsmaterial, för att på ett enkelt och effektivt sätt arbeta med lagerhantering. Framtidens behov är svåra att förutse och ett lagerhanteringssystem behöver kunna hantera både förbrukningsmaterial, steriltekniskt material och läkemedel.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 4 miljoner SEK baserat på 2023 års behov.
Upphandlingen avser:
· installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick
· Drift, service- och support
· Dokumentation
· Utbildning
· Utveckling av systemet
Systemmiljö
Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system:
· Produktionsmiljö
· Testmiljö
· Utbildningsmiljö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42965100 Driftssystem för lager, 48000000 Programvara och informationssystem, 48430000 Programvara för lagerförvaltning, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48782000 Programvara för lagerhantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212430 Programvaruutvecklingstjänster för lagerförvaltning, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionen behov
Syfte med att köpa in och införa ett lagerhanteringssystem är att stödja regionens försörjningslösning.
Avtalet om lagerhanteringssystem ska även omfatta utbildning för regionens användare, installation, integrationer, driftsättning, service och support samt eventuell vidareutveckling.
Inledningsvis kommer systemet ha uppskattningsvis 65 unika användare, varav ca fem (5) kommer vara systemadministratörer, ca tio (10) administratörer, ca 30 användare och ca 20 användare med läsbehörighet men antalet användare kan komma att öka under avtalstiden.
I dagsläget hanterar regionens lager ca 300 kundordrar per månad, på sikt kommer denna siffra att stiga till ca 4 000.