583034-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Golvläggning och beläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvläggning
Referensnummer: UH-2023-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432100 Golvläggning och beläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för invändiga golvarbeten, utvändiga golvarbeten kan även förekomma, efter avrop från beställaren. Arbeten som omfattas av upphandlingen är mindre och större hyresgästanpassningar, felavhjälpande samt underhåll i allmänna utrymmen och lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för invändiga golvarbeten, men även utvändiga golvarbeten kan förekomma, efter avrop från beställaren.
Arbeten som omfattas av upphandlingen är mindre och större hyresgästanpassningar, felavhjälpande samt underhåll i allmänna utrymmen och lokaler.
Arbetet kräver erfarenhet allmänt inom nämnda arbetsområden.
Som avtalspart för servicearbeten krävs att E har en arbetsledare som sköter planering, koordinering och uppföljning av uppdragen.