583147-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grus, sand, krossad sten och ballast – Grus och makadam
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelGrus och makadam
BeskrivningForshaga och Kils kommuner upphandlar hämtning av grus och makadam i olika fraktioner. Kommunens nuvarande avtal går ut under november 2025 och ett nytt avtal behöver handlas upp. Anbud kan läggas antingen till Kil, eller Forshaga eller båda kommuner.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphämtning av grus och makadam - Forshaga kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113426:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 14213100 Makadam, 14212110 Grus
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUpphämtning av grus och makadam - Kils kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113426:Lot:2