58317-2023 - ÄndringSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbtjänster Sveriges Dataportal
Referensnummer: 2022-3770
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar basförvaltning samt nyutveckling/vidareutveckling avseende webbplatsen för Sveriges dataportal www.dataportal.se (http://www.dataportal.se/) som även finns i en betaversion som ska färdigställas under våren 2023: https://beta.dataportal.se/ (https://beta.dataportal.se/).
Upphandlingen omfattar webbutveckling mot olika innehållskällor, t.ex. Strapi och Entryscape.
Följande kompetenser och erfarenheter efterfrågas:
Agilt förhållningssätt och arbetsmetodik enligt scrum
Open source, vana att arbeta med öppen källkod
Kompetens inom Headless CMS inkl. utveckling och anpassningar
Erfarenhet av att hantera och vidareutveckla community/forum
Erfarenhet av att arbeta med system för datadelning
Samarbetsförmåga, samverkan med andra leverantörer