58322-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Företagshälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2017.
Referensnummer: 2016/IN0068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar företagshälsovård för kommunens samtliga verksamheter. Tjänster inom företagshälsovård syftar till att stärka Borås stads arbetsmiljö- och rehabiliteringsarbete. För närvarande uppgår antalet anställda till ca 8 000 personer.
Avtalet gäller i 2 år från avtalets tecknande med rätt för Borås Stad att förlänga i upp till 2 år. Beräknad ordinarie avtalsperiod 1.9.2017 – 31.8.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen