Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sortering Rödsta avfallsanläggning
Referensnummer: UH-2021-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Sollefteå kommuns behov av grävmaskinstjänster för sortering av avfall vid Rödsta återvinningscentral. Sortering av avfall uppskattas till mellan 1600 och 1900 tim/år. Maskin ska vara hjulburen och hjulstyrd grävmaskin. Maskinklass 21 24 17
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sortering av avfall samt andra typer av avfallshantering med hjulgrävare uppskattas till mellan 1600 och 1900 tim/år.