2. Förfarande
Förfarande
Titel: SAM-system (SoftWare Asset Management verktyg/System)
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser SAM-system (SoftWare Asset Management verktyg/System) med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Bakgrund Region-IT har sedan 2019 använt Snow för att hantera Regionens licenser vad gäller compliance, regelefterlevnad och licenseffektivisering vilket ger kostnadsbesparingar för Regionen. Regionen behöver utvärdera och analysera olika licenshanteringsverktyg på marknaden för att kunna bibehålla en god kontroll på Regionens licensinnehav få bra support och vidareutveckling av produkten samt att den har en hanterbar kostnad per år. Med ett SAM -verktyg enligt ovan kan regionen fortsatt göra licensoptimeringar och även bibehålla den stora besparingen regionen genomförde då regionen differentierade M365-licenserna som genererade en årlig besparing. Leverantören system ska leverera en SaaS-tjänst. Upphandlingen omfattar bland annat: Installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick Drift, service- och support DokumentationUtbildningUtveckling av systemet
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114410:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 48218000 Programvara för licenshantering, 48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning