Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: 22/209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, genom Stockholmsmässan, bjuder härmed in till anbudsgivning avseende Bemanningstjänster. Med detta avses verksamhet där bemanningsföretaget tillhandahåller konsulter för att utföra arbete hos respektive Beställare inom Beställarens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuella tjänster avser inhyrning av enstaka eller flera personer vid tillfällen där Beställaren eller extern arrangör anordnar mässor eller andra event inom ramen för Beställarens verksamhet.