583400-2022 - PlaneringSverige-Helsingborg: Läggning av solcellsplattor
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Solceller Helsingborgshem
Referensnummer: 22/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261215 Läggning av solcellsplattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem har för avsikt att under 2023-2025 installera ca 10 000 m2 solceller fördelat på ca 50-70 anläggningar med en totalt installerad effekt på ca 1200-1500 kWp.
Projektet är i ett tidigt skede och syftet med detta RFI är att vi ska få input från branschen för att kunna ta fram ett affärsupplägg som fungerar. Era svar är betydelsefulla för vårt beslut om upplägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09330000 Solenergi, 09331000 Solcellsplattor, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 45000000 Anläggningsarbete, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen