58359-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Biodiesel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bio Drivmedel Stationstankning av HVO-100 %.
Referensnummer: FFU 30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09134230 Biodiesel
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka VMEAB:s behov av 100 % Förnybart drivmedel via stationstankning. Huvudsakligen HVO-bränsle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen