See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontroller av skyddsventilation
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: -årliga/regelbundna funktionskontroller av skyddsventilerade arbetsplatser, -installationskontroller på nya objekt samt -luftflödeskontroll av brandskåp. Objekten ligger i Solna och Flemingsberg.
Intern identifierare: 2-4499/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315410 Inspektion av ventilationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa krav
Beskrivning: Upphandlingen omfattar årliga/regelbundna funktionskontroller av skyddsventilerade arbetsplatser, installationskontroller på nya objekt samt luftflödeskontroll av brandskåp. Objekten ligger i Solna och Flemingsberg. Upphandlingen avser ett ramavtal där en leverantör kommer att utföra specificerade och regelbundna funktionskontroller och utföra nödvändiga felåtgärder. Upphandlingen omfattar årliga/regelbundna funktionskontroller av skyddsventilerade arbetsplatser med avseende på dragskåp, dragbänkar, HPLC-utsug, punktutsug/frånluftshuvar och säkerhetsbänkar, i enlighet med Metodbeskrivning (Bilaga 1). I uppdraget ingår även akut felavhjälpning i enlighet med Metodbeskrivning (Bilaga 1).
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa krav (1)
Beskrivning: Uppdraget omfattar: - årliga/regelbundna funktionskontroller av skyddsventilerade arbetsplatser, -installationskontroller på nya objekt, samt -luftflödeskontroll av brandskåp. Leverantören ska utföra specificerade och regelbundna funktionskontroller och utföra nödvändiga felåtgärder. Uppdraget omfattar årliga/regelbundna funktionskontroller av skyddsventilerade arbetsplatser med avseende på dragskåp, dragbänkar, HPLC-utsug, punktutsug/frånluftshuvar och säkerhetsbänkar, i enlighet med Metodbeskrivning (Bilaga 1). I uppdraget ingår akut felavhjälpning, på beställning av KI i enlighet med Metodbeskrivning (Bilaga 1).