Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsskrivare med tillhörande produkter och tjänster
Referensnummer: Ref. nr 2019-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Tjörns kommun med multifunktonsskrivare inom kommunen och dess förvaltningar. Målet med upphandlingen är att f en tillförlitlig tjänst som gör det enklare för kommuen att försörja sig med MFP, dess service och kringutrustning.
Kommunen önskar hyra utrustning under avtalsperioden, där maskinhura och fullservice inkluderas i en så kallad klickkostnad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30124500 Skannertillbehör, 30232130 Färgskrivare, 32581200 Faxutrustning, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen