58370-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Analysatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemi- & immunologianalysatorer, mellanmjukvara samt preanalys
Referensnummer: 2015/00027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434000 Analysatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av utrustning och mjukvara samt ramavtal för förbrukning och övrigt material och tillbehör till de båda laboratorierna i Karlskrona respektive Karlshamn enligt minimum nedan:
Kemiinstrument 2 + 2 st.
Immunologiinstrument 2 + 2 st.
Preanalysinstrument 1 + 1 st.
Automationslösning 1 (Karlskrona).
Middleware för validering, processövervakning och QC-kontroll.
Som uppfyller Landstingets nuvarande analyslista inklusive reagens, kalibratorer, systemlösningar och instrumentspecifikt förbrukningsmaterial.
Det skall även ingå leverans, installation, dokumentation, utbildning av personal, garantiåtaganade samt service och support. Efter garantitidens utgång skall det även ingå möjlighet till köp av service- och underhållsavtal inklusive reservdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432000 Analysapparatur, 48180000 Medicinsk programvara, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen