Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: UH-2021-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun inbjuder tillsammans med de kommunala bolagen att lämna anbud avseende revisionstjänster
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av den kommunala förvaltningen, samt för ändamålsgranskning av de kommunala företagen, dvs. biträde till lekmannarevisionen i dessa företag för åren 2022-2025 års verksamhet samt lagstadgad revision.