583813-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av industriella fordon med förare – Maskinister och lastbilsförare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskinister och lastbilsförare
Beskrivning: Upphandlingen omfattar maskinförare samt lastbilsförare med upp till ca 7000 timmar per år. Behovet finns främst i Tekniska verkens anläggningar i Gärstad under månaderna oktober-mars. Avtals avses tecknas med upp till tre (3) leverantörer.
Intern identifierare: 26/147
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000