583828-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom el (stark- och svagström samt fastighetsnät)
Referensnummer: 2023-387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster inom el vid om- och nybyggnadsprojekt samt planerat underhåll av flerbostadshus, såsom exempelvis:
• El-projektering
• Ta fram underlag för energiberäkningar
• Kontrolluppdrag
• Solceller
• Batterilager
Uppdrag kan förekomma inom alla skeden i en anläggnings livslängd, såsom:
• Planskede
• Projektering
• Produktionsskede
• Drift- och förvaltningsskede
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen