Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdig värme KV Skenäs
Referensnummer: SPF2021-032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheters avsikt med denna upphandling är att teckna avtal för att köpa färdig värme till respektive byggnad inom fastigheten KV Skenäs, en kriminalvårdsanstalt i säkerhetsklass 3 som ligger på Vikbolandet utanför Norrköping.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen