583832-2019 - PlaneringSverige-Finspång: Finans- och försäkringstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkringslösningar för finspång kommun
Referensnummer: KS.2019.1143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration av KAP-KL, AKAP-KL, PFA, PA-KL samt äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande eventuella pensionsreglementen för förtroendevalda.
Upphandlingen avser samtliga anställda och förtroendevalda för Kommunen såväl som samtliga avgångna med intjänad förmånsrätt och de för vilka ovan Kommunen har skyldighet att betala kostnadsbidrag för framtida pensioner samt samtliga pensionärer.
Upphandlingen omfattar vidare option på försäkring av den förmånsbestämda ålderspensionen (FÅP) med tillhörande premiebefrielse, option på efterlevandepension till vuxen och barn och option på inlösen av äldre pensionsutfästelser samt option på utökad pensionsadministration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen