583833-2019 - PlaneringSverige-Spånga: Fritidsledning för barn
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI planerad upphandling fritidsverksamhet House of Tensta
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92331210 Fritidsledning för barn
II.1.4.
Kort beskrivning
Fritidsgården House of Tensta utgör en del av den verksamhet som bedrivs i Blå Huset. Blå Husets adress är Tenstagången 8 och House of Tensta drivs för närvarande, sedan den 1 februari 2013, på entreprenad av Stockholms Stadsmission. Det nuvarande avtalet löper ut den 31 januari 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85312000 Socialvård utan inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fritidsgården House of Tensta utgör en del av den verksamhet som bedrivs i Blå Huset.
Blå Husets adress är Tenstagången 8 och House of Tensta drivs för närvarande, sedan den 1 februari 2013, på entreprenad av Stockholms Stadsmission. Det nuvarande avtalet löper ut den 31 januari 2021.
Syftet med denna förfrågan är att intressera anbudsgivare till kommande anbudsgivning, utgöra underlag för beställaren att utveckla förutsättningarna att upphandla och teckna avtal med en organisation som fortsatt driver fritidsverksamheten för barn och unga i Spånga-Tensta med hög kvalitet men också att öppna för en dialog inför kommande upphandling och därigenom ett bra och anpassat underlag för uppdraget.