583886-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system
Referensnummer: KK19/710
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att upphandla ett nytt Elevadministrationssystem för huvudman. Systemet ska kunna hantera huvudmannaprocesser för kommunal förskola, förskoleklass, grundskola, fritidshem, gymnasium och särskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 80521000 Utbildningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen