583936-2023 - ResultatSverige-Nyköping: Parkeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning med tillhörande tjänster, samt torgvärd
Referensnummer: KK22/1000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att teckna avtal med leverantör avseende Parkeringsövervakning med tillhörande tjänster samt Torgvärd inom Nyköpings kommun.
Uppdraget Parkeringsövervakning med tillhörande tjänster innebär att leverantören ska se till att parkeringsreglering i de områden som anges i upphandlingsdokumenten följs genom förebyggande övervakning samt ge allmänhet, besökare och hyresgäster god service genom bra bemötande och information.
Uppdraget Torgvärd innebär att leverantören ska finnas på plats på Stora torget för att hänvisa säljare till lämplig plats/parkering, skapa tillgänglighet för el och andra praktiska detaljer vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Parkeringsövervakning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten.
Torgvärd
Del nr: 2