Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ- och förbrukningsmaterial samt städmaskiner
Referensnummer: UC-2021-127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städ- och förbrukningsmaterial samt städmaskiner.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att Region Östergötland eftersöker en leverantör som ska att ha kapacitet att leverera inom samtliga produktområden och därmed ha ett helhetsansvar för leveransen. Region Östergötland vill genom att ha en leverantör ha möjlighet att hitta synergieffekter mellan de olika produktområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39525000 Diverse konfektionssydda textilier, 39713400 Golvvårdsmaskiner, 39713420 Polermaskiner, 39713430 Dammsugare, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen