583979-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konvertering av 57 mm ammunition
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har behov av ytterligare övningsammunition av kalibern 57 mm. För att tillgodose detta behov ska en anskaffning genomföras av en konvertering från befintlig äldre spränggranat M4057-703904 57/70 SMGR70 FKS till övningsgranat M4057-709201 57/70 KULSGR70 BARL. Ursprungsleverantören av den aktuella ammunitionen är Nammo LIAB AB vilken även är den enda leverantören som idag producerar övningsgranat M4057-709201 57/70 KULSGR70 BARL. Kortfattat innebär konverteringen att granaten dras isär, att krutet torkas och blandas samt att drivhylsor svarvas om och kontrolleras. Ny granatkropp monteras sedan ihop med de återanvända komponenterna. Slutligen testas färdig granat för att säkerställa att den uppfyller uppsatta specifikationer för övningsgranat M4057-709201 57/70 KULSGR70 BARL och att den uppfyller och motsvarar kraven som ställs för ammunition som ska användas med Försvarsmaktens vapensystem. Upphandlingen kommer att utföras som konvertering av 4000 stycken granater som grundbeställning, med möjligheten att anskaffa ytterligare 8 000 övningsammunition genom optioner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll, 35300000 Vapen, ammunition och tillhörande delar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 154 380 000,00 SEK
exkl. moms