584127-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokument- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: KS.2020.0196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, Kommunledningskontoret inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ett kommunövergripande dokument- och ärendehanteringssystem med tillhörande tjänster.
Upphandlingen avser inköp av ett kommunövergripande dokument- och ärendehanteringssystem med tillhörande tjänster (installation, införande, utbildning, support, underhåll, programuppdateringar, mallanpassningar, konvertering mm) i enlighet med de krav som ställts i upphandlingsdokumentet.
I upphandlingen ingår även optioner.
För upphandlingens omfattning och funktionsbeskrivning se vidare bilaga "Omfattning/funktionsbeskrivning"
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avseende inköp av ett kommunövergripande dokument- och ärendehanteringssystem med tillhörande tjänster.
Upphandlingen omfattar ett dokument- och ärendehanteringssystem som stödjer
Processerna för dokument-, ärende– och mötesprocessen,
Bygglovsprocessen, processer inom karta och mätning,
Plan och exploateringsprocessen,
Processer inom miljö, hälsa och livsmedel,
Dokumenthantering för samtliga anställda,
Funktion för e-signering.
Webbdiarium,
Digital anslagstavla,
Förtroendemannaregister
System för närvaro, debatt och omröstning