584151-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: RS 1622-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandlingskonsulter. Konsultens uppdrag avser att genomföra avropade upphandlingsuppdrag och att i samarbete med utsedd upphandlingsgrupp driva upphandlingen framåt. Även viss rådgivning kopplat till specifika kompetensområden efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ALLMÄN INFORMATION
Regionen har behov av att anlita upphandlingskonsulter.
OMFATTNING
Denna upphandling avser att genomföra avropade upphandlingsuppdrag och att i samarbete med utsedd upphandlingsgrupp driva upphandlingen framåt. Även viss rådgivning kopplat till specifika kompetensområden efterfrågas.
BEHOV
I nuläget har regionen ett stort antal inkomna uppdrag i kö och begränsade personalresurser, vilket gör att behovet initialt motsvarar 2 konsulter på heltid från avtalsstart.
TAKVOLYM
12 miljoner SEK.