584177-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busk- och slyröjning av vägområden
Referensnummer: UH-2021-294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar busk- och slyröjning av vägområden på berörda vägar.
De berörda vägarna är i huvudsak enskilda vägar men det förekommer även en del kommunala vägar.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal och leverantören kommer att få veta exakt vilka vägar som berörs senast 15 juni varje år.
Omfattningen uppskattas till busk- och slyröjning av vägområden motsvarande cirka 450km enskild väg och cirka 40 timmar kommunal väg per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45111220 Röjning av ris och buskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsbyggnad i Skellefteå kommun sköter drift och underhåll av cirka 900 km enskild väg i kommunen. Som en del av detta uppdrag kommer Skellefteå kommun att upphandla busk- och slyrörjning av enkilda vägars vägområden. Avtalet omfattar även busk- och slyrröjning av vägområden på en del kommunala vägar.
Leverantören ska utföra busk- och slyröjning på angivna vägars vägområden. Busk- och slyröjningen kommer att utföras med 2 års intervaller. Detta innebär att under 2022 så ska leverantören utföra busk- och slyröjning på angivna vägar norr om Skellefteälven och under 2023 så ska leverantören utföra busk- och slyröjning på angivna vägar söder om Skellefteälven. Under 2024 är det sedan vägarna på norra sidan av Skellefteälven som ska röjas igen och så vidare.
Se bifogade kartor ”Röjningskarta norr” och ”Röjningskarta söder” för att se vilka vägars vägområden som kunden i nuläget beräknar ska röjas under 2022 och 2023. Dessa vägar är markerade i grönt.
Kunden förbinder sig inte att avropa en viss volym under avtalstiden utan leverantören ska utföra busk- och slyröjning på de vägar som kunden har faktiskt behov av.